Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Počelo da popušta * Utajom i pranjem novca oštetili budžet za 10 miliona eura * Korona odlaže pristupanje Crne Gore EU * Vlast zarobila RTCG, ubistvo i napadi na novinare se ne rješavaju * Inficirani ne moraju imati kliničku manifestaciju bolesti * Kraj epidemije između desete i 12. nedjelje * Juda posrijedi njih, jeste i biće
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 22-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Oliver Varhelji, evropski komesar za proširenje:
– Zbog krize izazvane korona virusom, pogoršaće se fiskalna pozicija Crne Gore.

Vic Dana :)

Došao programer na ispovijest u crkvu i priča popu kako je našao djevojku i kako hoće da sa njom stupi u brak.
Pop ga pita: - Da li varaš?
Programer odgovori:
- Svaki put!
- A da li neko zna za to?
Programer će: - Niko, čak ni administrator servera...


Koja je najgora programerska kletva?
Dabogda ti žena bila "open source "!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana NACIONALNO KOORDINACIONO TIJELO DONIJELO ODLUKU DA UBLAŽI MJERE ZABRANE KRETANJA ZBOG EPIDEMIJE VIRUSA KORONA
Zbog manje inficiranih, epidemiolozi imaju manje posla - Foto: Pr centar Počelo da popušta Zabrana kretanja, koja je dosad važila od 19 sati radnim danima, subotom od 13 i nedjeljom od 11 do pet sati ujutro narednog dana, ubuduće važi od 23 sata svim danima, saopštili su iz NKT Prodavnice robe široke potrošnje kojima je dosad bio omogućen rad u skraćenom vremenu ubuduće mogu biti otvorene od 7 do 22 sata radnim danima i subotom Dosad je od virusa korona izliječena 101 osoba, pod nadzorom ih je 2.445, dok se na liječenju nalazi 34 inficiranih
Dan - novi portal
Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT) dalo je juče saglasnost na ublažavanje pojedinih mjera, pa je na predlog Instituta za javno zdravlje odlučeno da zabrana kretanja koja je dosad važila od 19 sati radnim danima, subotom od 13, a nedjeljom od 11 do pet sati ujutro narednog dana ubuduće važi od 23 sata svim danima. Iz Instituta za javno zdravlje juče je saopšteno da su preksinoć registrovali samo još jednog zaraženog pacijenta, dok su juče tokom dana testirali 210 sumnjivih osoba, ali su rezultati bili negativni. Ističu i da je nakon jučerašnjeg drugog testiranja potvrđeno izliječenje kod još 11 građana.

– Analizirajući epidemiološku situaciju, na predlog Instituta za javno zdravlje, odlučeno je da zabrana kretanja, koja je dosad važila od 19 sati radnim danim, subotom od 13, a nedjeljom od 11 do pet sati ujutro narednog dana ubuduće važi od 23 sata svim danima. Prodavnice robe široke potrošnje kojima je dosad bio omogućen rad u skraćenom vremenu ubuduće mogu biti otvorene od 7 do 22 sata radnim danima i subotom. Ublažena mjera kojom se omogućuje produženje rada pojedinih prodajnih objekata se odnosi samo na one prodajne objekte kojima je dozvoljen rad. Dakle, produženo je radno vrijeme, ali nije proširena lista prodajnih objekata. Takođe je data saglasnost na upražnjavanje individualnih sportskih i rekreativnih fizičkih aktivnosti na javnim površinama, poput trčanja, džoginga i dr. uz obavezno držanje distance i poštovanje svih ostalih mjera prevencije, a posebno fizičke distance. Stanovnicima opštine Tuzi ukinute su posebne mjere dosadašnje zabrane, tako da od stupanja na snagu naredbi na koje je NKT juče dalo saglasnost za građane Tuzi važe pravila kao i za građane svih ostalih crnogorskih opština. Pritom građani Tuzi mogu putovati za Podgoricu jer se Podgorica, Tuzi i Danilovgrad tretiraju kao jedna cjelina – ističu iz NKT.

Nacionalno koordinaciono tijelo upozorava građane da opasnost nije prošla i da je neophodno da se striktno pridržavaju svih mjera koje su na snazi. U Crnoj Gori je od početka epidemije virusom korona inficirano 313 osoba.

– Usvojen je nedjeljni izvještaj Operativnog tima za upravljanje donacijama u kojem je navedeno da je za nešto više od mjesec dana od otvaranja žiro računa Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti iz zemlje i inostranstva uplaćeno gotovo osam miliona eura. U trećem izvještaju o stanju na računu i isplatama sa računa navodi se da je do 21. aprila u 9 sati na račun Nacionalnog koordinacionog tijela uplaćeno 7.771.663,60 eura i 75.971,72 američkih dolara, a da odlivi sa računa iznose 1.719.023,33 eura. Stanje na računu na dan 21.4. u 9 sati je 6.052.640,27 eura i 75.971,72 američkih dolara. Na osnovu odluka Nacionalnog koordinacionog tijela sredstva su usmjeravana u skladu sa zahtjevima donatora, za hitnu nabavku higijenskih i prehrambenih paketa za ugroženo stanovništvo kao i za nabavku medicinske opreme na zahtjev Kriznog medicinskog štaba i Instituta za javno zdravlje – naglasili su iz NKT.

Iz Instituta navode da je najviše inficiranih u Podgorici – 161, Tuzima 37, Nikšiću 33, Baru 23, Ulcinju 22, Andrijevici sedam, Bijelom Polju, Herceg Novom, Plavu i Budvi po šest i Danilovgradu i Tivtu po tri.

– Gotovi su i drugi uzastopni negativni nalazi za 11 pacijenata koji se oporavljaju i to iz šest iz Tuzi, dva iz Podgorice, Andrijevice, Bara i Bijelog Polja po jedan, pa je trenutno ukupno 101 oporavljeno lice. Oboljelih je 207, na bolničkom liječenju se nalazi 34 osoba dok ih je pod nadzorom 2.445. U Crnoj Gori je dosad preminulo pet muškaraca koji su bili pozitivni na korona virus. Trenutno su hospitalizovane 34 osobe sa Kovidom-19 – navode iz Instituta.

Direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Boban Mugoša rekao je da u Crnoj Gori imamo pad inficiranih korona virusom i porast broja opravljenih

– Naša epidemiološka situacija je mnogo povoljnija, nego što je bila ranije. Analizirano je 210 uzoraka među kojima nije bilo novopozitivnih na prisustvo novog korona virusa. Do sada smo na Kovid-19 uradili 5.085 testova, ili preko 7.000 na milion stanovnika, što je u vrhu u regionu – kazao je Mugoša.

On je saopštio i da stanovnici Tuzi od danas prelaze na režim koji važi za cijelu Crnu Goru.

– Zahvaljujem im se i oni danas mogu da se vrate načinu života kao i većina građana Crne Gore – dodao je Mugoša.

Na pitanje novinara da li je vidio snimak autobusa sa građevinskim radnicima, Mugoša je odgovori da je rezigniran jer se ne poštuju mjere.

– Takve stvari se više ne smiju dešavati. U NKT je uključen direktor Uprave za inspekcijske poslove kako bi se pojačala inspekcija i učinilo sve da se ovakve stvare ne bi dešavale – kazao je Mugoša.

Direktor Instituta je saopštio da je nefrolog i medicinski direktor KCCG Marina Ratković organizovala sastanak sa infektolozima, virusolozima i stručnjacima za transfuziju krvi, kako bi se razmotrile mogućnosti uvođenja nove metode liječenja krvnom plazmom.

– Sve nove metode se prate i čim budu zvanično potvrđene koristiće se i u Crnoj Gori. Epidemiološke službe u Crnoj Gori aktivno prate svaki slučaj i otkrivaju njihove kontakte. Sve se mora pratiti do kraja, kontakti se i nekoliko puta testiraju. Nadzor se sprovodi i mi time činimo sve da epidemiju držimo pod kontrolom – poručio je Mugoša.

Mugoša je naglasio i da moramo naučiti da živimo sa virusom korona.

– Jedina mjera je distanca. Jedna od naših ideja na početku je bila da virus usporimo, dijelom smo to uspjeli. Širenje se svakako dešava, mi ga pratimo testiranjima i nadzorom – navodi Mugoša.

Direktor Urgentnog centra KCCG Nermin Abdić je kazao da se u toj ustanovi trenutno liječi 16 oboljelih od Kovida-19, od kojih je troje na intenzivnoj jedinici.

– Dva pacijenta su i dalje na respiratoru i životno su ugroženi, jedan je skinut juče i planira se njegovo prebacivanje na poluintenzivnu njegu – rekao je Abdić.

Abdić je na konferenciji za novinare kazao i da su u Crnoj Gori aktuelnim virusom inficirana 23 zdravstvena radnika, od kojih je troje iz KCCG – dvije medicinske sestre i tehničar.

– Oni su dobrog zdravstvenog stanja. Zdravstveni sistem je punim kapacitetom tu, borićemo se za zdravstveno stanje svakog pacijenta, bio pozitivan na Kovid ili ne – poručio je Abdić.

Istakao je i da kada zvanično bude uvedena metoda liječenja krvnom plazmom, svakako ćemo je primjenjivati.

– Najbolji kandidati za taj metod liječenja su asimptomatski pacijenti i oni sa blažom kliničkom slikom. Postoji određena procedura, ukoliko nekog zanima, od strane transfuziologa. Naši pacijenti dobijaju svu terapiju po preporukama SZO – rekao je Abdić.

Šefica kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije za Crnu Goru Mina Brajović kazala je da je izjava generalnog direktora Svjetske zdravstvene organizacije Tedrosa Adanoma Gebrejesusa, u vezi sa pandemijom virusa korona, u kojoj se navodi da planeti najgore tek prijeti, istrgnuta iz konteksta.

– Izjava generalnog direktora SZO je i stav te organizacije, a koji smo mi sa različitih adresa u kontinuitetu plasirali, a to je da samo združenom akcijom, zajedničkim djelovanjem na svim nivoima, na nacionalnom nivou, na nivou zajednice, ali i na nivou djelovanja odgovornog pojedinca možemo uspješno da se izborimo sa pandemijom, u protivnom, kao što je i on istakao, biće svijetu veoma teško da se izbori protiv ove velike tragedije. Gebrejesus je vrlo jasno potencirao, kao što smo zapravo potencirali i od prvog trenutka kad smo proglasili vanrednu situaciju, i kasnije kad je proglašeno da je riječ o pandemiji, da je ukoliko budemo željeli da se uspješno izborimo sa ovim zdravstvenim, ali i velikim socijalnim i ekonomskim izazovom, neophodno da promovišemo pristup, koji podrazumijeva solidarnost i koji će prije svega biti utemeljen na nauci i naučnim dokazima. Još jednom pozivam građane da budu odgovorni i da prate preporuke nacionalnih vlasti, ali i da istaknem da je borba protiv epidemije i pandemije Kovid 19, borba svih nas u kojoj i svako pojedinačno, ali i svaka zemlja i zajednica treba da daju svoj doprinos kako bismo je uspješno prevazišli – poručila je Brajovićeva za Radio Crne Gore.

Poslanik Demokratske Crne Gore Valentina Minić je istakla da se javnost tokom jučerašnje pres konferencije Nacionalnog koordinacionog tijela mogla uvjeriti o postojanju zaštite građevinskih kompanija od uticaja bilo kakvih mjera i ograničenja.

– Kod pitanja da li je tačno da je jedan od građevinskih radnika zaražen, strategijom manipulacije novinarskim pitanjem, izbjegnut je odgovor. Navodno, nije se odgovorom željela stigmatizirati oboljela osoba, iako niko nije tražio da njen identitet bude otkriven, već je samo traženo da se u interesu javnosti odgovori na pitanje da li je poseban tretman građevinskih kompanija u toku pandemije i njihovo izuzimanje od bilo kakvih mjera i ograničenja bilo opravdano. I novinari i šira javnost su u saznanju da se korona virus pojavio među građevinskim radnicima i od NKT-a je jedino traženo da se ova informacija potvrdi ili demantuje. Dakle – nikakva otkrivanja identiteta koja bi, eventualno, doprinijela stigmatizaciji, mada smo, kod objavljivanja spiska građana pod mjerama nadzora, imali prilike da se uvjerimo da Vladi Crne Gore ni stigmatizovanje ne predstavlja nikakav problem. Zašto struka ćuti samo kada su u pitanju Bemaks i Geneks? Da li je struci jasno da ovakvim postupanjem Vlada Crne Gore pravi skandal, dovodeći u opasnost život i zdravlje hiljada radnika i njihovih porodica? Poređenja radi, treba istaći da u sektoru građevinarstva u Crnoj Gori radi 14.000 radnika, što je više nego što ima stanovnika u Opštini Tuzi, na primjer. Nije li, onda, očito koliki broj života građana Vlada Crne Gore bagateliše u namjeri da zaštiti favorizovane građevinske profitere i prikrije vlastitu krivicu u nesavjesnom postupanju kada je širenje zaraze u pitanju – kazala je Minićeva.

D.B.


Tokom epidemije u porodilištu rođeno 228 djece
Direktor Urgentnog centra KCCG Nermin Abdić kazao je da su u nekoliko prethodnih sedmica i zaposleni u drugim klinikama i Poliklinici KCCG imali pune ruke posla.

– U ortopedskoj ambulanti prošle sedmice je obavljeno 112 pregleda, u Hirurškoj 69, a Internističkoj 197 pregleda. Proces rada na Onkološkoj klinici ni u jednom trenutku nije stao. Pacijenti na hemodijalizi nijednog trenutka nijesu trpjeli, svakodnevno su tretirani – kaže Abdić.

Prema njegovim riječima, od početka epidemije obavljena su 223 porođaja i rođeno je 228 djece.


Rukavice, posteljina i dezinfekciona sredstva iz Austrije
Crnoj Gori, koja je članica Mehanizma civilne zaštite EU, pomoć u borbi protiv korona virusa stiže iz Austrije. Zahvaljujući saradnji uspostavljenoj kroz Mehanizam civilne zaštite, Crnoj Gori iz Austrije stiže 1.000 posteljina za jednokratnu upotrebu, 1.000 paketa hirurških rukavica (100.000 komada), 300 kanistera dezinfekcionog rastvora (svaki kanistar sadrži pet litara) i 1.800 peškira.

– Odlična je vijest da je Crna Gora u mogućnosti da koristi Mehanizam civilne zaštite EU kao odgovor na pandemiju korona virusa, kao da je država članica EU. Zahvalni smo Austriji što je poslala ove vrijedne medicinske potrepštine u Crnu Goru, dok EU koordiniše i sufinansira isporuku pošiljke. To je još jedan pokazatelj solidarnosti EU u ovim teškim vremenima – kazao je šef Delegacije EU u Crnoj Gori Aivo Orav povodom austrijske donacije.

Austrijska donacija je inače dio sveukupne podrške EU Crnoj Gori i regionu Zapadnog Balkana koja takođe uključuje i sredstva za društveni i ekonomski oporavak.

– Ovaj virus ne poznaje granice i zajednički rad je jedini način da ga zaustavimo. Zahvalan sam Austriji na pokazanom gestu evropske solidarnosti. Naš Koordinacioni centar za hitne slučajeve nastavlja da radi radi 24 sata dnevno na pružanju podrške zemljama članicama EU i našim najbližim prijateljima – kazao je Janez Lenarčič, komesar za upravljanje krizama.


Tuzima uplaćeno 115.000 eura za prehrambene namirnice
Nacionalno koordinaciono tijelo za borbu protiv korona virusa uplatilo je Opštini Tuzi 115.000 eura, navodi se u izvještaju NKT.

– Vlada je kada su donijete mjere za Tuzi odmah proslijedila 3.000 paketa sa osnovim namirnicama kako bi se pomoglo tamošnjem stanovništvu. Opština Tuzi je dosad od donacija koje su stigle kao pomoć u borbi sa korona virusom potrošila nešto više od 210.000 eura. Novac je utrošen za, između ostalog, pakete sa prehrambenim proizvodima za domaćinstva na području Tuzi, uskršnje pakete, kupovinu hljeba – navodi se u dokumentu.


Građani prijavljivali kršenje mjera u marketima
S obzirom na to da su prethodnih dana uočene nepravilnosti u poštovanju mjera i da je evidentiran veliki broj prijava građana koristimo priliku da obavijestimo javnost da će u narednom periodu biti pojačan inspekcijski nadzor u trgovačkim lancima i marketima kao i u drugim prodajnim objektima, poručili su iz Uprave za inspekcijske poslove.

– U skladu sa mjerama koje je ranije propisao Institut za javno zdravlje, Ministarstvo ekonomije podsjeća sve trgovačke lance, markete kao i druge prodajne objekte na obavezu poštovanja istih: obezbijediti mjesta za dezinfekciju ruku – idealno na kasama na kojima treba da budu postavljeni dispenzori – pumpe sa dezinfekcionim rastvorima na bazi alkohola koncentracije od 60 do 90 odsto. Moguće je koristiti gotova sredstva posebno pravljena za ovu namjenu ili rastvor medicinskog alkohola iste koncentracije. Radnici u marketima ne treba da dolaze na posao ako imaju simptome respiratorne infekcije ili visoku temperaturu. U svakodnevnom radu radnici, posebno oni koji dolaze u kontakt sa novcem, treba da pooštre higijenu ruku, te da se strogo pridržavaju mjera propisanih od strane Instituta za javno zdravlje. U slučaju da koriste rukavice, treba da imaju dovoljne količine „običnih” najlonskih rukavica ili rukavica od lateksa. Pooštrena higijena ruku se preporučuje i u slučajevima kada se rukavice ne nose. Potrebno je postaviti adekvatne postere – obavještenja o mjerama prevencije, simptomima infekcije kao i obavještenja o mjestima na kojima se ruke mogu dezinfikovati – navode iz inspekcije.


Moguć drugi talas pandemije virusa
Vrlo je vjerovatno da će doći do drugog talasa pandemije korona virusa, a mjere se moraju ukidati postepeno uz savjete struke, kaže epidemiolog iz Beograda dr Zoran Radovanović.
On ističe da zahvaljujući mjerama koje su države uvele opada mogućnost da se virus korona prenosi sa čovjeka na čovjeka.
– Mjere daju rezultate u cijelom regionu i očekuje se da se učestalost virusa smanjuje – kazao je dr Radovanović za Jutarnji program TVCG.

Da će sunce i visoke temperature stati na put virusu, bilo bi, kaže epidemiolog, zaključivanje po analogiji.

– Infekcije disajnih puteva, tokom ljeta praktično nestaju. To pravilo ne mora da važi za nove bolesti. SARS, najbliži rođak Kovida 19, 2013. godine harao je sve do jula. Dakle, može da se razvuče i u ljetnjem periodu – naveo je dr Radovanović.

Ali razumno je, dodaje on, očekivati da će učestalost Kovida-19 ljeti biti na najnižem nivou, a da bi drugi talas uslijedio u poznu jesen.

– Ako bi mi sada naglo olabavili mjere onda bi već u junu mogao da uslijedi drugi talas – naveo je dr Radovanović.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"